Site Loader

Jedna z najlepszych alternatyw dla tradycyjnego cukru z buraków cukrowych, BEE – syrop daktylowy to ciekawa propozycja nie tylko dla wegan, wegetarian i tych, którzy są na diecie bezglutenowej. Miód pozyskany z owoców palmy daktylowej charakteryzuje się intensywnym aromatem i oryginalnym smakiem z najlepszym współczynnikiem słodkości. Syrop daktylowy jest idealną substancją do domowych ciastek i koktajli, ale jego spożycie w codziennej diecie powinno być ściśle ograniczone.

Jakie są plusy i minusy stosowania syropu daktylowego?

Syrop daktylowy, znany również jako miód, to zagęszczony sok otrzymywany bezpośrednio z pulpy świeżych owoców palmy daktylowej. Charakteryzuje się grubą, bogatą teksturą i brązową barwą. Syrop jest również bardzo aromatyczny i bardzo słodki. Ponieważ palma daktylowa rośnie dziko w krajach o gorącym klimacie, takich jak Afryka Północna i elementy Azji, daktylowy syrop jest ważną częścią lokalnej kuchni. Asyryjczycy mieszkający na Bliskim Wschodzie regularnie spożywają naturalny jogurt z syropem daktylowym. Używają go również do pieczenia suchych ciast owocowych – nadaje tym wypiekom nie tylko słodycz, ale i wilgotność.

Jaka jest wartość odżywcza i skład syropu daktylowego?

Syrop z palmy daktylowej ma taką samą wartość odżywczą jak świeży owoc palmy daktylowej. Syrop z palmy daktylowej to sposób na uzyskanie zarówno składników odżywczych, jak i witamin. Zawarty w nim potas wspiera serce, a magnez i wapń zapewniają prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Następnie antyoksydanty dotyczące witamin A, C i E zmniejszają nerwowość oksydacyjną i zapobiegają otyłości. Zawarte w syropie witaminy z grupy B regulują przemianę materii i uspokajają system sercowo-naczyniowy.

Ewentualne przeciwskazania w stosowaniu

Niestety, w przeciwieństwie do surowej palmy daktylowej, syrop, który kupuje się na ich stronie internetowej, a zwłaszcza ten, który można znaleźć na półce sklepowej, nie zawiera włókna. Alternatywnie, jak przystało na słodzik, ma on najwyższe stężenie fruktozy i sacharozy. Ze względu na brak błonnika, cukry te są szybko wchłaniane do krwiobiegu.

Czy syrop z daktylowej palmy jest dobrą opcją dla większości ludzi?

Pomimo wysokiej zawartości cukru, syrop daktylowy jest zdrowszy i może być stosowany w diecie, zwłaszcza jako naturalny substytut cukru. W rzeczywistości jest on mniej tuczący niż biały cukier, a także zapewnia nam określoną liczbę suplementów żywieniowych. Produkt ten nadaje się głównie do przyprawiania domowych ciast, naleśników, ciastek, a może kaszki.

 

Tosia