Site Loader

Syrop daktylowy staje się coraz bardziej popularny ze względu na szeroko stosowane zalety substytutów cukru w żywności, którą spożywamy. Ludzie, zwłaszcza ci, którzy stosują dietę wegańską, wegetariańską lub bezglutenową i nie jedzą sacharozy, decydują się na nowoczesną odpowiedź, która zastąpi tradycyjny biały cukier otrzymywany z buraków.

Czym jest syrop daktylowy?

Syrop daktylowy, czyli miód jest skoncentrowanym sokiem ze słodkiego miąższu palmy. Wyróżnia się bogatą konsystencją, brązowawym kolorem, a także naturalnym aromatem i silną słodyczą. Drzewo daktylowe rośnie w krajach, które przyjęły cieplejszy klimat. Daktyl ma wiele cech promujących zdrowie, które są charakterystyczne również dla syropów stworzonych z innych owoców. Syrop daktylowy zajmuje ważne miejsce w kulturze współczesnych Asyryjczyków. Asyryjczycy uważają jogurt naturalny w połączeniu z bardzo słodkim syropem daktylowym za wyjątkowy i charakterystyczny smak oraz aromatyczną kompozycję. Syrop daktylowy jest bardzo popularnym środkiem słodzącym w kuchni arabskiej i jest naprawdę entuzjastycznym dodatkiem do wielu różnych ciastek z suszonymi jagodami, wyróżniającym się bardzo słodkim smakiem i wilgotnością.

Czym cechuje się syrop daktylowy?

Podobnie jak owoce, syrop zawiera składniki mineralne i witaminy odżywcze, ale w nieco mniejszych ilościach, dzięki przetwarzaniu świeżych owoców. Syrop daktylowy jest bogaty w potas, który pomaga w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób ze znanymi zaburzeniami przy jednoczesnym ograniczeniu stosowania produktów o wysokiej zawartości sodu. Dostarcza on wapnia i magnezu do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Syrop daktylowy zawiera również antyoksydacyjne witaminy A i E. Zmniejsza stres oksydacyjny, który jest wyjaśnieniem chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca i nadwaga. Dodatkowo zawiera witaminy z grupy B, które niepokoją przemianę składników odżywczych w systemie i wspomagają układ nerwowy. Syrop daktylowy jest ubogi w błonnik. Ponadto, syrop daktylowy zawiera skumulowane ilości fruktozy i sacharozy.

Czy syrop daktylowy jest zdrowy?

Syrop daktylowy może być zdrowszym i bardziej naturalnym substytutem cukru w codziennej diecie. Jego niższa kaloryczność w porównaniu z innymi cukrami pudrami do pieczenia jest znamienna. Dlatego zaleca się dodawać go w umiarkowanych ilościach, aby mógł stanowić element słodzący do domowych wypieków, naleśników, ciast, kaszek itp. oraz nadawać deserom niepowtarzalny smak.

 

Tosia